Încălţăminte în dar pentru copiii Spitalului „Sfânta Maria“

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 15, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Peste 120 de perechi de încălţăminte de diferite mărimi au fost cumpărate prin grija unor oameni cu suflet mare. Acţiunea filantropică s-a desfăşurat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la iniţiativa părintelui paroh Matei Tulan, consilier eparhial în cadrul Centrului eparhial de la Roma. Darurile vor fi oferite prin implicarea Asociaţiei „AMA-Zâmbet de copil“ din Iaşi, un aport deosebit având preoteasa Mădălina Tulan. „Ne-am gândit să oferim o bucurie copiilor bolnavi de cancer din Spitalul de Copii din Iaşi. Parohia noastră, cu ajutorul  unor credincioşi cu suflet mare, a trimis peste 120 de perechi de încălţăminte nouă“, a menţionat preotul românilor ortodocşi din Montecatini Terme. Amintim că înainte de sărbătoarea Naşterii Domnului, Parohia Ortodoxă Montecatini Terme a oferit articole de îmbrăcăminte, produse de igienă şi dulciuri pentru 60 de micuţi. „În fotografiile primite, am văzut că micuţii pacienţi, deşi se bucurau de îmbrăcăminte, erau desculţi. Aşa că ne-am mobilizat să facem fapta cea bună până la capăt. Mulţumim tuturor colaboratorilor parohiei noastre pentru momentele de bucurie oferite copiilor cu chipul blând şi vesel, dar împovăraţi de o boală necruţătoare“, a mai adăugat preotul Matei Tulan. Amintim că acţiunea filantropică s-a bucurat de sprijin atât din partea românilor stabiliţi în Italia, cât şi din partea italienilor din Montecatini Terme.